בחזרה למעלה ↑

ניהול מדף דינמי - מה זה בכלל?

בעולם הדיגיטלי בו אנחנו חיים, הנכס האטרקטיבי ביותר שכולם מנסים להחזיק הוא הקשב של הלקוחות. ענקיות הייטק משקיעות בזה את מיטב המוחות והפסיכולוגים שכל עניינם איך לגרום למשתמש הקצה לעוד כמה שניות של קשב. זה שווה להם מיליארדים.

אריה הומינר
ניהול מדף

אם בדיגיטל זמן המסך הוא המפתח, בעולם הקמעונאות ה״מלך״ הוא המדף.

הלקוח יצא מהבית, מצא חניה ועכשיו הוא כבר בתוך החנות. מה שהלקוח ימצא על המדף ביחס למה שהוא מחפש ישפיע באופן דרמטי על חווית הקניה ויבטיח לנו שהלקוח ישאר לקוח נאמן.

אם נתבונן רגע על עולם החיפוש של גוגל, חברות בתעשיה משקיעות משאבים אדירים בכדי להישאר רלוונטיים בחיפושים הראשונים. להיות אלה שהלקוח רואה ברגע הראשון שהביע עניין. השאיפה של כל מוצר הוא להיות במיקום טוב מספיק על המדף בכדי שהלקוח יזהה אותו ראשון ויניח אותו בעגלה. 

כאן נכנסת הפלנוגרמה למשחק. ישנו מתח מובנה ביחס לאיזה מוצר יופיע איפה על המדף. האתגר היה פשוט אם היינו מדברים על מוצרים בודדים בקטגוריה, אבל בעולם שבו יש לנו סדר גודל של 250,000 פריטים במגוון ובקושי 10,000 מקומות על המדף (בסניף בגודל ממוצע) האתגר הזה נהיה עצום.

נוסיף לאתגר את המורכבות הלוגיסטית, את ניהול המלאי והספקים, מוצרים חדשים שצצים חדשות לבקרים ובעיקר את הפריסה הגאוגרפית הרחבה של הסניפים ואלפי העובדים שעובדים ברשת ונבין שפשוט לא יהיה כאן…

 

פלנוגרמה או מה עושים היום?

בשיטה השמרנית, תבנה פלנוגרמה. אל תוך הפלנוגרמה ימשכו כלל המוצרים שהרשת מעוניינת שיופיעו במדף. לרוב התהליך הזה יתבצע ידנית ויכלול כל מיני ניתוחים ובינהם מכר, רווחיות, גודל וכן הלאה. על המתכנן לבצע ניתוח לכל מוצר בנפרד ולקבל החלטות קונקרטיות על כל מוצר.

לאחר סיום בניית פלנוגרמה והתאמתה לסניף ולאחר אישור הנהלה, ישלח המתכנן את הפלנוגרמה לסניף הרלוונטי דרך המייל.

החולשות המרכזיות בתהליך השמרני הינן:

 1. קצב - השוק משתנה במהירות. מוצרים נכנסים, מוצרים צריכים לצאת, מגמות מכר משתנות וכן הלאה. התהליך הידני הינו מסורבל וארוך.
 2. תפעול - תהליך הורדת הפלנוגרמה לשטח הינו מורכב.  
 3. ווידוא ביצוע - בתהליך השמרני יקח זמן רב עד שנוכל לדעת מה עשתה הפלנוגרמה אותה הורדנו.
 4. חיבור כלל הגורמים - ישנם שחקנים רבים במטה הרשת שהפלנוגרמה משפיעה עליהם. מעבר, עדכון ואישור של כולם עלול לקחת זמן רב.

כפי שניתן לראות, בהליך ניהול מדף ישנם גורמים שונים המשפיעים על מיקום המוצרים במדף.

ניהול מדף דינמי

הכל מתחיל מנתונים. אם נסתכל על מסד הנתונים האדיר של כל רשת קמעונאית, נבין שאפשר בקלות להפוך את ניהול המדף לדינמי.

ישנם שלושה סוגים שונים של נתונים שמשפיעים על הפלנוגרמה באופן קבוע.

 1. כוכב זורח/כוכב נופל - שינויים בשוק משפיעים על הביקוש למוצרים. עליה במכר של מוצר/תת קטגוריה או קטגוריה ולחילופין ירידה של מוצר/תת קטגוריה/קטגוריה.
 2. מוצרים חדשים - כניסה של מוצרים חדשים משפיעים באופן ישיר על הפלנוגרמה ועל הנעשה במדף.
 3. חוסר במדף - מוצרים החסרים במדף באופן קבוע משפיעים על הפלנוגרמה.

כדי לשמר יעילות של ניהול המדף יש להתייחס באופן קבוע לכלל הגורמים הללו.

על מנת להפוך את ניהול המדף ליעיל, ניהול מדף דינמי יצטרך לקחת בחשבון גם את הדברים הבאים:

 1. חיבור כלל השחקנים במטה לנעשה במדף - גורמי סחר ותפעול בארגון, יחד עם מנהל איזור ומנהלי סניף ולעיתים גם הספקים.
 2. התייחסות לימי מלאי ואילוצי ספקים שונים - לוגיסטיקה משפיעה באופן ישיר על ניהול המדף הדינמי. 
 3. תיקוף הפלנוגרמה ברצפת המכירה - בסופו של יום, תכנון זה חשוב אבל אם השטח לא מבצע את מה שמצופה ממנו, לעולם לא נראה שיפור במכר. 

אריגו - מערכת לניהול מדף דינמי

מערכת אריגו כוללת בתוכה את כלל המרכיבים שצוינו כאן למעלה. המערכת מורכבת ממספר חלקים המשלימים האחד את השני.

 1. בניית פלנוגמרה - מערכת אריגו אוספת מידע מהקופה ומייצרת תשתית לפלנוגרמה לכלל הרשת לפי גדלים ומיקומים. המערכת מבצעת סימולציות ומראה את השוני הצפוי בין כלל חנויות הרשת וממליצה על הפלנוגרמה הרלוונטית לכל סניף.
 2. הורדה לסניף - באמצעות אפליקציה ייעודית תשלח אריגו את הפלנוגרמה הרלוונטית לכל עובד במחלקה הרלוונטית. באמצעות כלי עיבוד תמונה מתקדמים יוכל העובד ומנהליו להבין את הפערים בין הפלנוגרמה הנדרשת לבין המבוצע בשטח. 
 3. התראות והמלצות - המערכת המחוברת כל העת לנתוני המכר מזהה את המופעים הבאים:
 1. מוצר חדש - מוצר חדש נכנס לרשת. המערכת תמליץ על מיקום ותבצע מעקב אחרי ביצועי המכר שלו ותמליץ לאחר תקופה האם נכון להשאיר ובאיזו כמות של שטח כדאי לתת לאותו המוצר.
 2. כוכב זורח/כוכב נופל - המערכת מזהה מגמות ומכר וממליצה על שינויים קבועים בפלנוגרמה.
 3. חוסר במדף - באמצעות מעקב אחרי נתוני המכר תמליץ אריגו על שינויים בפלנוגמרה בסניפים ספציפים. מעבר לכך תתריע המערכת על צפי לחוסר במדף קרוב בזמן אמת.

אריגו - מערכת מתקדמת לניהול המדף מאפשרת ללקוחותיה שליטה מקסימלית בנעשה במדף ומאפשרת שינויים תכופים בפלנגורמה ללא תשומות ניהול כמעט בכלל. הצטרפו למהפכה עוד היום!